Search this blog/このブログの中でさがす:

niedziela, 11 lipca 2021

Dlaczego pisanie trwa? Why writing takes time? なぜ書くこと時間かかるか。

Tak często wygląda pisanie książki lub wpisu: czytasz.

This is show writing a book or entry often looks like: you read.

これは本やエントリ書くことよく見る:読むこと

               Raz na jakiś czas, ktoś nas się pyta, jak tam stoi nasza książka albo sami zadajemy sobie pytanie, czemu nasze wpisy są tak rzadkie. I często odpowiadam bardzo prosto: research. Magiczne słowo, które dziwi osoby, które nie piszą za często lub po prostu siadają i piszą. A widzicie, problemem twórczym nie jest często brak weny, a konieczność dokształcenia się. Jak bardzo jest to ważna kwestia, potwierdza odpowiedź na pytanie, czemu Agatha Christie najczęściej otruwała ofiary w swoich książkach, a Watson, przyjaciel Sherlocka Holmesa, był lekarzem.

               Sometimes someone ask as how our book stands? Or we ask ourselves why our entries are so rarely. Often the answer is simple: research. A magic word which surprises people who do not write often or simply can just sit down and write a lot. You see, a problem of creativity is often not a lack of inspiration but a necessity to learn new things. How important it is can be confirmed by answering question why Agatha Christie has poisoned victims so often in her books or why Watson, a friend of Sherlock Holmes,  was a doctor.

                時々、誰が私たちに「君の本はどうだ?」聞いたことがある。あるいは自分で「なぜエントリーはいつも遅れて」聞いた。答えはよく同じだ:リサーチから。書かない人と早い書く人はこれをびっくりする。実は作成者の悩みはインスピレーションの欠じゃないんだ。勉強や研究の必要性[だ。「なぜアガサ・クリスティはじぶんの本でよくどくをつかったか。」と「なぜシャーロック・ホームズの友達ワトソンは医者ですか」の質問の答えはこれを説明してくれる。

 

W tym pisie używam trzech jezyków w kolejności Polski, Angielski i Japoński.
I use three languages in this entry with and order of Polish, English and Japanese
このエントリーで3国語を使いました。順番はポーランド語、英語、日本語です。

 

               Zacznijmy więc od kwestii nad wyraz fundamentalnej w tym temacie. Ciężko jest pisać o czymś, o czym się nie ma pojęcia. A nawet jeśli komuś przychodzi to łatwo, to znaczy, że zmyśla, leje wodę, konfabuluje itd. Dobrym przykładem tego jest Kurt Wagner, znany lepiej jako Nightcrawler z X-Men z komiksów Marvela. Jego niemieckie pochodzenie i wychowanie objawia się główne w wstawianych, co jakiś czas słówkach niemieckich. Nie łudźcie się: z zachowania i sposobu myślenia, to Amerykanin z krwi i kości. Jest tak samo niemiecki, jak rosyjski jest jego kolega, Collossus itd. Co więcej, w jego historii jest pewien element, którego sposób opisania świadczy o tym, że autorzy niewiele wiedzieli o tym jak funkcjonuje Kościół Katolicki i co znaczy być księdzem.

 

               I takie rzeczy, ktoś kto liznął te tematy, wychwyci od razu, ale ktoś kto się nie zna, niekoniecznie.

 

               Kiedy siadasz do pisania tekstu, jakiegokolwiek, czy ułożenia jakiejś opowieści, to generalnie może być jedna z trzech sytuacji. Najlepiej na przykładzie. Oto jedno zdanie z mojej książki.

 

„Widać jednak było, że nosi przepaskę hachimaki, a włosy ma spięte w noshi jak kapłanki miko, a nie uczesane po męsku w kok.

 

Jak sądzicie, ile zajęło nam jego napisanie? Dziś, minuta. Wtedy, dwie godziny. Bo tyle szukaliśmy jak się nazywa ta ozdoba do włosów, którą noszą miko. Czasami po prostu siadasz i piszesz, bo już wiedzę masz, a czasami siadasz i szukasz. W naszej książce są zdania, których napisanie wymagało przeczytania książki (tak, do jednego zdania), wspomniane lokacje, których wygląd i układ znamy dzięki godzinom na Google Maps. Wpis o broni obuchowej to efekt dziesięciu lat zdobywania wiedzy, kawałek po kawałku. Łuskania faktów, pośród mitów. Broń biała jest jednym z naszych pomniejszych hobby, więc pewnie zajęłoby nam to krócej, gdybyśmy to bardziej priorytetyzowali.

 

               Mam nadzieję, że rozumiecie, do czego zmierzamy. Z racji kwestii konieczności mozolnego researchu, często autorzy tekstów piszą o tym, na czym się znają. Bo albo wiedzą gdzie szukać, albo mają materiału na półce (czy na dysku komputerów) albo nie muszą szukać. Arhur Conan Doyle był lekarzem i dlatego Watson jest również, a Holmes jest wzorowany na znanym mu, prawdziwym lekarzu. Agatha Christie była pielęgniarką i podczas swojej pracy poznała  działanie trucizn. Amy Farrah Fawler, postać z The Big Bang Theory, jest neurobiologiem, ponieważ grająca ją aktorka ma doktorat z tej dziedziny i łatwo się jest jej w nią wcielić. Krytyka tego serialu skupia się w większości na fakcie, że na planie byli eksperci od dziedzin naukowych, ale żadnego geeka czy nerda, który by pewne elementy zweryfikował.

 

               Świerzy przykład tego, że research jest ważny mamy dosłownie z wczoraj. Oto strona o potworze z 13 odcinka J.A.K.Q Dengekitai:

 


Teraz, co tutaj jest nie tak? A mianowicie, potwór – w wersji angielskiej - nie nazywa się Devil Goo, a Devil Rock. Japońskie słowo „guu” (zapisane alfabetem łacińskim) ma co prawda oba znaczenia, ale patrząc na to jak ten potwór wygląda, możemy założyć, że poprawnym tłumaczeniem jest „rock” („kamień”), a nie „goo” („maź”). Dokładniej, chodzi o „kamień” z „papier, kamień, nożyce”. W tym zakresie Wiki się myli.

 

               Oczywiście, gdybyśmy zrobili research, to takich przykładów znaleźlibyśmy więcej, ale nie chodzi nam o to, by się pastwić.

 

               Jest jeszcze druga strona medalu. Research oznacza czasem zwyczajnie konieczność zapoznania się z dziełem. Na film potrzeba kilku godzin, na książkę 1-2 popołudnia, ale serial – to już kwestia kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Obecnie, obejrzenie całości Kamen Rider i Super Sentai, bez filmów, po trzy odcinki dziennie to ~3,4 lata. Niekiedy, jak we wpisie przy Jetman, wymagana jest ekstra wiedza kontekstowa. Od 2013 r. zajmujemy się tokusatsu, ale dopiero w tym roku zrozumieliśmy i dowiedzieliśmy się, czemu Super Sentai mieli tylko raz, roczną przerwę, a Kamen Rider trzy dłuższe. A powodem, dlaczego tak jest, jest fakt, że Ishinomori był tak płodnym autorem, że ciężko znaleźć kompletną listę jego twórczości,  a tam gdzie one są kompletniejsze niejednokrotnie zdarza się przypisać mu dzieła, co do których nie maczał ani palca (najczęstszy przykład: Kamen Riders ery Heisei). Odpowiedź przyszła do nas przypadkiem, kiedy przestaliśmy szukać odpowiedzi na to pytanie, a zainteresowaliśmy się tym, by odpowiedzieć na pytanie ile, co i kiedy stworzył.

 

               Obecnie jesteśmy w fazie ponownego oglądania obu franczyz, w ramach researchu. Po to, aby wyłuskać jakieś nietypowe informacje czy przypomnieć sobie pewne elementy i już wiemy, że konieczne będzie powtórzenie tego jeszcze co najmniej raz lub dwa razy. A przypomnijmy: to obecnie 3 i pół roku po 3 odcinki dziennie. Założyć trzeba, że całość zajmie nawet 4 lata na każdy cykl. Jakieś… dwanaście lat najmniej, a jest to tym uciążliwsze, że nie mogę robić podczas tego za wieli rzeczy, aby mi coś nie uciekło. Zwyczajnie.

 

               Kwestia jest tym bardziej poważna im bardziej chce się czy potrzebuje być w jakimś temacie zanurzonym. Czasami research to potrzeba chwili – jako materiał konieczny do stworzenia czy przetłumaczenia np. książki czy komiksu – a czasami jest to kwestia po prostu naturalna konsekwencja pozostania w temacie i konieczność ciągłego rozwoju.

 

               A w naszym przypadku dochodzi jeszcze kwestia, że po jednej wersji językowej, trzeba zrobić czasem i kolejne dwie. I własnoręczna korekta – choć w teorii każdy, profesjonalny tekst ją przechodzi.

 

               Więc jeśli czasem się zastanowisz, czemu niektóre wpisy zajmują nam tyle zajmują czasu, a czemu niektórzy piszą po kilka dziennie. Czemu niektórzy pisarze piszą książkę w 10 dni, a niektórzy kilka lat. Czemu niektóre tłumaczenia powstają w kilka godzin, a niektóre pół roku. To wiedzcie, że nie zawsze jest to kwestia postawionego termin, braku czasu, wielkości  albo jakości tekstu czy lenistwa. Czasami jest to kwestia tego, że ktoś po prostu musi zrobić research.

 

               Innymi słowy, pouczyć się. Lub wykonać badania.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
POLSKI↑ 
ENGLISH↓
日本語↓

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

               Lest just Begin with fundamental topic here. It is hard to write about something you do know well. Even though if it s easy for someone then more often than not such person is lying or confabulate. A good example is a Kurt Wagner, better know as Nightcrawler from X-Men from Marvel Comics. His German heritage and behavior is appears mostly with random German words in his speech patterns. Don’t get confused, he is full time American in behaviour and way of thinking. He is as much German as his comrade Colossus is Russian etc. More! In his history there is an element about Catholic Church which, judging from how it was described, show us that author(s) do not much how it works and what does being a priest really means.

 

               If someone, who at least has scratched such topics, may see but the one who did not, not likely.

 

               When you see to write a text, any text, or to make a storyboard then there are 3 situation. Let us show you it with an example. This is a very short piece of our book.

 

"However, it was evident that he was wearing a hachimaki headband, and his hair was tied in a noshi like a miko priestess, and not combed in a bun in a manly way."

 

What do you think, how long it took us to write it? Now. About a minute. Back then, 2 hours. That’s how long we’ve been searching how is that Miko’s hair decoration  called. Sometimes you just sit down and write because you already possess the knowledge and sometimes you sit and search. Our book has sentences which required to read a whole book so we can write them down (yes! Just for one sentence!) or there are locations we had to look at for hours at Google Maps. Entry about hammerhead weapons is a result of 10 years of our research. Yes, it could be a lot less but cold weapons is our minor hobby.

 

               We howe that you already know the point we are showing here to you. Because of that necessity of long research, many authors write about the topics they already know. Either because they know where to look or search or already has needed sources on their’s bookshelves (or computer discs) or simply, they do not have to search at all. Arthur Conan Doyle was and doctor so Watson was too. Holmes was based on an actuall doctor he met in his life. Agatha Christie has learned a lot about poisons when she worked as an nurse. Amy Farrah Fawler, The Big Bang Theory character, is an neurobiologist after her actor. It was just simplier that way. A criticism of this shows mostly focuses on lack of research: there was none geek/nerd culture expert hired or geek or nerd present on plan. Simply: nobody has checked whether the portrayal of nerds and geeks is correct.

 

               Fresh example, why research is important comes literally from yesterday. Here is a Wiki page about monster form 13th episode of J.A.K.Q Dengekitai:

 

What is wrong here? You see, this monster – in English version – should be called Devil Rock, not Devil Goo. Japanese word “guu”, written in latin alphabet, ha stoo meanings. Goo and rock but judging from monster’s image we can be sure that “rock” is correct one. Rock as in “rock, paper scissor”. The Wiki is wrong.

 

               Of course if we would do a research then we could fight more examples but it is not our goal here.

 

               There is also the other side. Research sometimes means a normal necessity to just experience and get to know the good. For a move you need a few hours, for a book 1-2 afternoons but  a TV show few to dozens hours. To watch all of the current episodes of Kamen Riders and Super Sentai, without movies, took ~3,4 years when watching 3 episodes per day. Sometimes, like in case of Jetman’s entry, you will need an extra, context knowledge. We have been dealing with tokusatsu since 2013 but only this year we has learned why Super Sentai has only one, one year long, hiatus while Kamen Riders has three, longer ones. The reason lays in Ishinomori’s productivity. It is so big that its hard to find a full list of his works. The one which exists and are more complete, often includes works which were made after his death, like Kamen Rider of Heisei period. The answer came to us when we stopped looking for it and we got interested what and when he did. Pure luck.

 

               Currently we are in a phase of rewatching both franchises, purely from research purpose. To catch some unusual informations, or just to remember some facts. Fast remind: one, rewatch cycle, takes ~three years and a half. We can assume it will take 4 years and we already know that we would need 1-2 more cycles. At least 12 years in total. To say more, I can not anything more during watching so I just will not miss any bit of information.

 

               There is also a matter of just “staying in touch”. Sometimes research is a matter of a moment – just to create or translate a book or comic – and sometimes it is a natural consequence of being in touch or a constant development.

 

               In our case there is also a matter of not one, but sometimes even two more language version of the entry. And selfmade correction – which in theory every, pro text should have.

 

               So, when you sometimes why some entries take so long to write while some people write few per da. Why so writers can create a book in 10 days and some in takes years. While some translations take hours and some half the year. Then you will maybe get that it is not always a matter of deadline, lack of time, text quality or laziness. Sometimes it is a matter of fact that some has to make research.

 

               In other words: to study. Or to make some search.

 

               Innymi słowy, pouczyć się. Lub wykonać badania.                


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
POLSKI↑ 
ENGLISH
日本語↓

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

               一番必要なことを始まろう。知らないことを書くことは難しいだよ。それを易くできるひとは嘘つきだと思う。たとえば、カート・ワグナー、 ナイトクローラー、マーベル・コミックのX-メンのメンバ。彼はドイツだよ。実は彼のドイツ起源はドイツ語を話すことだけみえる。間違いない、彼の行動と考えた方はアメリカ人同じだ。同じことは彼のロシアの同僚、コロッサス。さらに、ナイトクローラーの歴史はあるのカトリック教会のパートがある。しかし、これをつくった作成者は全然カトリック教会が知らない、だから100%まちがっています。

 

               そのことを知る人はみえっる。知らない人には難しだ。

 

               いつテキストを書いて始めるときに、3つ情勢ある。たとえば、これは私たちの本の文だ:

 

「しかし、はちまきをかぶって、髪は男性のお団子ないんだ。巫女のように、熨斗で縛られている。」

どのぐらい時間かかったと思うか?今日、一分。あの日、二時間。巫女が着ているこの髪飾の名前このぐらいを探した。時々に、知識があるから、座ったあとですぐに買って始める。しかし、時々にあの知識探さなければならない。私たちの本は1つ文を書けるために、一冊本を読まなければないがある。そして、グーグルマップを数時間を見ている場所もある!この鈍器のエントリーは十年間勉強おかけで書くことできた!うその中で事実を探す。冷兵器は一番じゃないんだ、だからこれをたくさん時間かかっていた。

 

               今多分君たちは私たちの考えた方分かっています。リサーチしなきゃから、作成者は知っていることだけ書いている。知識はどこへ探すが知っているかそのもうあるかそれを探すいけない。アーサー・コナン・ドイルは医者だったからワトソンもうだ。そして、ホームズはドイルを知っていった医者をモデルしていた。アガサ・クリスティはナースを仕事途中で多くどぐを勉強した。エイミー・ファラ・ファウラー」というビッグバン★セオリーのドラマのキャラは神経生物学者として働いている。彼女の女優もう。そして、そのドラマの批判は作成者がオタクのカルチャー専門家採用しない(オタクのカルチャーをリーサチしなかった!)。

 

               新しい例は昨日来た。それはジャッカ電撃隊の13エピソードの怪物のウェブサイト:

 

じゃ。。。なんだろう間違い?その怪物の英語の名前はDevil Gooじゃないんだ!日本語で「ぐう」は2ついみある:英語のrockgooだ。怪物のイメジはじゃんけんのぐうだ。だからあのウィキは間違っている。

              

               他のれいがある、でもこれからだめです。

 

               コインの裏側もあります。リサーチは商品を見てる必要なだ。映画は数時間かかる。本は1-2昼間。しかし、ドラマは数時間から数十時間まて。いまで、全部仮面ライダーシリーズとスーパー戦隊シリーズを見ることは3エピソド一日つきに3,4年間かかる。時々(例;ジェットマンのエントリー)コンテキストは必要なだ。私たちは特撮2013から始まった、でも今年だけなぜスーパー戦隊の休止は一年間だけだった。しかし、仮面ライダーのは3つ長くあった!理由は簡単だ。石ノ森はたくさん品を作ったからフルリストを見つけることは難しいだ。それに、見つかったリストは石ノ森死んだあと作った品がある!この問題答えられるようになったことは「何といつつくったか。」という質問にへんかした!

 

          私たちはもう一回その2つシリーズお見る中だ。リサーチのために。しかし、一回だけはだめだ!多分、全部は2回。。。3回かかる!一回は4年ぐらい。。。だからぜんぶは。。。12年間ぐらいだ?

 

               それ上、トップ残ったために、リサーチの必要さレベルだんだんふえている!時々にリサーチは「今のことだけ」だ。時々じゃないんだ。

 

               私たちのことで、エントリーは3つ言語でかいている。あとでは、じんで校正する。

          

               じゃ、君たちはなぜ私たちのエントリたくさん時間かかる、でも他のブロガーは一日に数次書ける。なぜ何人かの作家は一冊十日書けるでも他の数年間。なぜ翻訳は数時から半年間ぐらいかかる。答えはデッドラインや時間がないんやテキスト品質や怠惰いつもじゃないんだ。時々はリサーチ。

 

               言い換えると、勉強こと。あるいは、研究だ。




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz