Search this blog/このブログの中でさがす:

środa, 4 maja 2022

Toeiverse: Wyjaśnione. Explained. 東映バース説明しろう!

 

Źródło własne. Przedstawione postawi sa własnością odpowiednich podmiotów (m. in. Toei LTD, Ishinomori Productions, Gamefreaks)

    To jeden z tych nielicznych wpisów, kiedy musimy odejść od naszej, zwyczajowej polityki spoilerowej. Bo jeśli chcemy sobie odpowiedzieć czy Super Sentai i Kamen Rider, razem i osobno, dzieją się w tym samym świecie, to musimy czasem zdradzić jakiś element fabuły – czy to tak duży jak to wymagane jest w kwestii filmu Ole vs. Kakuranger, ogromny jak zakończenie Kamen Rider Ryuuki czy też tak mały jak w przypadku elementów Kaizoku Sentai Gokaiger. Więc spoilerowo, na tyle na ile trzeba będzie, odpowiemy Wam dziś na jedno pytanie: czym jest Toeiverse i dlaczego za każdym razem jak musimy to wyjaśniać, to dostajemy bólu głowy.

    Its is one of those rare entries when we have to skip our spoiler policy. It is because if we want to answer whether Super Sentai and Kamen Rider, toghether or individualy, happens in ame worls, then we have to reveal some plot elements – sometimes as big as in Ole vs. Kakuranger movie, huge as an Kamen Rider Ryuuki ending or small as in case of Kaizoku Sentai Gokaiger. So this time, it will be a bit os spoiler dose answer to question what is Toeiverse and why every time when we have to explain it we have a headache.

    これは私たちのネタバレの考え方やめたの珍しエントリだ。「仮面ライダーとスーパー戦隊は一つ、または多くに世界でおこなうか」という質問をへんじしたいために、色々なストーリーのパートを現せなきゃ。時々に、大きい、たとえば「超力戦隊オーレンジャー オーレVSカクレンジャー 」という映画、またわは、でっかいの、たとえば仮面ライダー龍騎 の終わり、または、小さい、たとえば、海賊戦隊ゴーカイジャーのパート。だから、今に、できるだけネダバレない、「東映バースはなんだか」へんじしてあげる。しかも、なぜいつもこれを話すとき、私たちは頭痛をもらう。

 

W tym pisie używam trzech jezyków w kolejności Polski, Angielski i Japoński.
I use three languages in this entry with and order of Polish, English and Japanese
このエントリーで3国語を使いました。順番はポーランド語、英語、日本語です。

  

    Zanim zaczniemy, ustalmy kilka pojęć. „Świat” (ang. world) jest to pojedyncza instancja jednej rzeczywistości (ang. reality) zdarzeń – rozumiana jako całość przestrzeni (również z dodatkowymi wymiarami, planami, sferami itd.) i czasu (również z alternatywnymi liniami czasowymi) itd. Zdarza się, że czasami nazywane są również po prostu rzeczywistością (reality), wrzechświatem (universe), Ziemią (Eearth) czy wymiarem (dimension) w zależności od danego dzieła. Jeśli istnieje „główny świat”, to zdarza się dodatkowe światy nazywać alternatywnymi rzeczywistościami (alternate realities).

    Wieloświat, mylnie czasem nazywany universe, gdyż powinno to być „multiverse”, „omniverse” lub „megaverse” to zbiór wielu światów w ramach jednego, głównego trzonu (np. Marvel, DC, Harry Potter, Dragon Ball etc.), przy czym np. alternatywne wymiary przynależą do konkretnego świata, a nie są oddzielnymi światami.

    Toeiverse jest więc wieloświatem wytwórni Toei, rozumianym wąsko – jako tylko seriale tokusatsu lub animealbo szeroko – z doliczeniem drugiego elementu. I o ile w kwestii anime, sprawa jest w miarę prosta, to w przypadku tokusatsu chciałoby się powiedzieć „a kto tam wie?”.

    Są osoby, które z różnych skutkiem próbowały odpowiedzieć na to pytanie czy rysować wykresy lub diagramy, ale niestety, zawsze się znalazło coś, co psuło powstałą strukturę. Nie pomaga fakt, że Toei niejednokrotnie promował różne swoje serie w innych seriach, powodując powstanie wielu występów gościnnych, co powoduje, że odróżnienie występu gościnnego wewnątrz świata od międzyświatowego jest trudne. To, że dwie postaci się razem spotkały, nie znaczy, że są z tego samego świata, a nie zawsze mamy przesłanki, co do zasady obowiązującej w danym przypadku. Dodatkowo, Super Sentai często pisane są z myślą o tym, jak by poprzednie serie nie istniały i nie patrzy się na kontinuum i spójność.

    Ogólną regułą do końca 2020 roku było iż Super Sentai, Metal Hero i Showa Kamen Riders (od Ichigou do J) dzieją się w tym samym świecie, a pozostali Kamen Riders, każda seria z osobna, dzieją się we własnych światach (z okazjonalną zmianą sytuacji w Kamen Rider Ji Ou*). To jeszcze dało się jakoś „sklejać taśmą” i „umacniać patykami” tzn. próbować wyjaśniać różnymi sposobami istniejące nieścisłości. Jednakże, w 2021 roku Kikai Sentai Zenkaiger rozwalili cały kompromis: już sama idea sezonu jasno stwierdzono, że Super Sentai dzieją się w osobnych światach, choć dotychczasowa narracja była odwrotna całkowicie odwrotna!

    A jeśli dorzucić do tego kwestie takie jak manipulacje czasem i wydarzeniami, zaprezentowane w finałowym odcinku w Kamen Rider Ryuuki oraz Kamen Rider Den-O i Mirai Sentai Timerangers**, zaprzeczanie i kontradykcje różnych wydarzeń pomiędzy seriami w Sentai (np. min. Boukengers, Jyuougers czy Abarangers mają inne wersje wymarcia dinozaurów) czy brak możliwości wpisania w sezony niektórych filmów (Np. Team-Up Kakuranger i Ouranger) to robi się jeszcze ciekawiej i bardziej zagmatwanie. A jeszcze np. nie dorzuciliśmy kwestii Metal Hero czy wczesnych serii Ishinomori’ego. Te właśnie różnice między seriami spowodowały pojawienie się teorii „vs world” w odniesieniu do Sentai, choć była to fanowska próba „sklejania taśmą” całości: w skrócie, każda seria dzieje się we własnym świecie, a teamupy i Gokaiger dzieją się we własnym.

    Gdzie nie ruszysz, jest jakiś problem. Jest coś, co jakoś nie pozwala załatać całości światów w jeden, wspólny wieloświat i jedną wersję, bez konieczności tworzenia wyrafinowanych hipotez lub setek światów.

    Na szczęście, jest proste rozwiązanie tego dylematu: Przyszło do nas wraz z Pana F. innym, byłym już, hobby, komiksami, i to całkiem nie dawno, zmuszając nas do miany połowy tego wpisu w momencie jego powstawania. I jest to teoria „Shattered Image” albo „Światów Schrodingera”. „Shattered Image” to nazwa historii Kurta Busieka w Image Comics, która poruszyła zgrabnie temat wspólnych występów postaci. Natomiast druga nazwa nawiązuje do znanego zjawiska z mechaniki kwantowej. Ujmując to prosto: dany świat nie posiada ustalonego statusu (jest i nie jest jednocześnie połączony z innym) do momentu, kiedy następuje weryfikacja tegoż stanu. Dopóki historia, czy dyskusja tego nie poruszy, status jest nieznany i jest nadawany dopiero w konkretnym kontekście. Dekarangers nie są połączeni z innymi światami w swojej serii, nie byli gdy odwiedzili ich Kyuurangers, ale byli podczas sezonu Gokaiger. Obrazowo ujęli to użytkowniki Reddita: konkretnego serie/filmy nie dzieją się razem do momentu aż się dzieją oraz dzielą wspólny świat do momentu kiedy nie. Jeśli założenia planowanej historii wymagają by działy się w jednym świecie, to się dzieją, a jeśli wymagają by nie, to się nie dzieją. A jeśli nie wymagają ani tego ani tego, to status jest nieokreślony albo należy przypisać ten, który pasuje do wskazanych warunków.

    Czy to rozwiązuje kwestię definitywnie? To zależy od osoby, czy taka teoria zakańcza jej wątpliwości, ale w naszym odczuciu nie. Choć taka wersja budowy wieloświata Toeiverse przynajmniej nie napawa nas już bólem głowy, to jednak nadal zostawia niesmak.

    Bo Zenkaiger nadal rozwalają i tę wersję.


*Niepoprawny jest częsty zapis Zi-O lub Zi-Oh ponieważ sugeruje on czytania „źi-ou”, „zi-ou” czy „zji-ou” podczas gdy poprawnym jest „dźi-ou” lub „dżi-ou”. Podobny problem dotyczy Jyuuranger.


** Den-O wprowadza ideę singularity points (punktów osobliwości) czyli osób, których nie da się wymazać z czasu (istnieją poza nim). Timeranger podobną kwestię wprowadza do niektórych punktów na liniach czasu (pewne wydarzania są niezmienne).

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
POLSKI↑ 
ENGLISH↓
日本語↓

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


    Lets start with some definitions. Worls is a single instance of one reality of action – which means a whole space (other dimensions, planes or spheres included) and time (alternate timelines too). Sometimes it is also called reality, universe, Eartj or dimension, depending on the source material. If there is a „main world” then the additional ones are called alternate realities.

    Multiverse, often mistaken with universe, and sometimes called omniverse or megaverse is a collection of all world which are part of one franchise or core like Marvel, DC, Harry Potter or Dragon Ball. BUT the alternate dimensions are part of one world, not an single entity within it.

    So Toeiverse is an Multiverse of Toei’s shows. It can be understood narrowly – as just tokusatsu or anime - or widely – as both. In case of anime, there is no problem but tokusatsu is whole new story and many would like to say „who knows?” as an answer to how they are connected to each other.

    The are people who tried and failed with many diagrams, tables etc. produced in the process. But every created structure can be easily destroyed. The fact that Toei likes promoting its own series in the other ones does not helps at all. All those guest appereances are hard to decide whether they are in one world or not. The fact that two characters has met does not mean they are from same world. Also the fact that Super Sentai season are produced as stand alone season does not make it easier too.

    Genereal rule until the end of 2020 was that Super Sentai, Metal Hero and Showa Kamen Riders (Ichigou-J) happens is one world, while all other is separate worlds (with one, temporary change in Kamen Rider Ji Ou*). We could „tape it” or make some „stick streghntening” i.e. explain some inregularities here and there but in 2021 Kikai Sentai Zenkaiger has completly destroyed it: the clear premise of of the season is that Super Sentai happens in own worlds which contradicts the typical narration up until.

    If we and things such as time and event manipulation from final episode of Kamen Rider Ryuuki and in Kamen Rider Den-O plus Mirai Sentai Timerangers**, sentai canon discontinuity (like own version od dinos extinction in Boukengers, Jyuougers or Abarangers) or some movies inability to in series placement then its even more interesting. And we still did not spoke about Metal Hero or other Ishinomori Series. These things has made some fans to create „vs world theoryin case of Sentai. It was elaborate „taping”: in short all series happens in own world and teamups and Gokaiger in another one.

    So all is like this: whenever you go, there is some problem. Thre is always something that makes it impossible to create one, coherent multiverse withouth elaborate hipothesis or hundreds of worls.

    Luckily, there is a simple solutoon. It came to Mr. F with the other, curretly former, hobby – comic books. It happened not so long ago, forcing us to rewrite whole entry. It is „Shattered Image” theory also called „Shrodinger’s Worlds”. Shattered Image is a name of Kurt Busiek’s story for Image Comics which neatly touched a topic of all types of guest appereances. The second name is a reffernce to a well know quantoom mechanics element. To make it simple: a given world does not have a status (is and is not connected to other worlds and the same moment) until some verifications happens. Until a particular story do not mention this topic, there is no status needed – it’s given in a specific context. Dekarangers weren’t connected with other series in their’s own, weren’t when Kyuuranger has visited them but were during Gokaiger series. Some Reddit users has made some nice statement: series and movies happens in one world until they do not and do not until they do. And if there is no need to give clear answer, then there is no answer and a status given is the one which makes more sense in given story.

    Does it solve it once and for all? Depends from person whether it clears all doubts. In our case, not. At least this solution at least does not gives us a headache but still leaves one problem.

    Zenkaiger still completly destroy this version too.


*There is a popular but wrong spelling of Zi-O or Zi-Oh. Its wrong because it suggests „z” pronunciation instead of „g”. Same case with Jyuuranger.


** Den-O introduces singularity points: persons who can not be erased from time no matter what. Timeranger has same element for events (some are just unchangable).

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
POLSKI↑ 
ENGLISH
日本語↓

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    始まるまえに、数用語を説明しよう。「世界」(英語でworld)はイベントの一つ現実の世界(英語でreality)だ。これは別の全部の宇宙(ついかの次元も)と全部の時間(ついかのタイムラインも )もだ。「世界」は現実や宇宙(英語でuniverse)や地球(英語でEarth)やディメンションよく呼んでいる。主な世界いれば、ついかの世界は「ついかの現実」を呼んでいる。

    多元宇宙(英語でmultiverse)は時々宇宙を呼んでいる。しかし、これは間違って。本当の名は多元宇宙、または全宇宙(英語でomniverse)、またはメガばーす。こらは一つアイディアの全部世界だ、たとえばドラゴンボールやMarvelDCやハリーポッター。

    東映バースは東映株式会社 の多元宇宙。アニメと特撮シリーズは、時々に別々に、時々にいしょうに。アニメ場合は、問題ではない。でも、特撮場合は「だれか分かるか」を言いたい。

    東映バースを説明する人はいる。でも、いつも何かこの作った答えをはかいするんだ。しかも、東映はよく色々なシリーズは他のシリーズにうりこんでから、どっちは一つ世界で、どっちはないんだよく知らない。二人以上キャラクター合うときのは一つ世界いつもじゃないんだ。しかも、戦隊について、いつシリーズは過去のシリーズないんだような作った。戦隊に、れんぞくたいとねんちゃくはないんだ。

    2020年の終わりまで、必要なルールはスーパー戦隊とメタルヒーローと昭和 仮面ライダー(1号からJまで)は一つ世界で行う。平成から、いつ仮面ライダーシリーズは自分の世界がある。これは「テープを使う」と「スティックで守る」できた。しかし、2021年で、機械戦隊ゼンカイジャーはこのアイディアをはかいした。ゼンカイジャーでいつシリーズは自分の世界で行っているから。

    しかも、ほかの問題がある。色々なシリーズはタイムとエベントがチェンジできる、たとえば最後の仮面ライダー龍騎のエピソドと仮面ライダー電王と未来戦隊タイムレンジャー*。戦隊のシリーズのむじゅん(たとえば、ボウケンジャーやジュウオウジャーやアバレンジャー恐竜のはかいしたのかた違う)。または、色々な映画のエベントのはシリーズ中行うことができない。しかも、メタルヒーローシリーズと石ノ森のさいしょのシリーズについて話すことを始めません!だから、ファンは「バースワルド」というかせつをつくった**。簡単について:いつシリーズは自分の世界で行っている、チームアップとゴカイジャーは別の世界で。

    東映バースの一番問題は、いつアイディアは自分の悩みがある。一つ多元宇宙を作ったことは難しせつないのは無理だ。

でも、この悩みのかいけつは簡単だ:エフさんの昔の趣味、コミックス、といっしょうに来た。これわこのエントリ書く中したから、私たちは全エントリーをチェンジしなきゃ。これは「Shattered Image」 というせつだ。ときどき、「シュレディンガー の世界」呼んでいる。 Shattered ImageKurt BusiekImage Comicsのストーリーだ。このストーリーはこのような問題について話した。二番の名は量子力学 (りょうしりがく)のエレメントだ。簡単について、いつ世界自分でのは答えはないだ。いつも、他の世界コネクションがあるんとないんだ。答えはストーリーによる。コンテキストはない、答えもないんだ。たとえば、デカレンジャーは自分のシリーズで、他のシリーズのコネクションがない。キュウレンジャーを合うときもないんだ。でも、ゴカイジャーのとき、このコネクションがある。Redditユーザーこれをいい説明してあげた:そうしないまでやり、そうするまでそうしない。 このストーリーは答えをあることが必要ないんだ、答えはないんだ。も簡単:ストーリーによるだ!

    これは最強の答えの。ひとによって、でも私たちは最強の答えではないだとおもう。しかし、あのけつは私たちを頭痛しないかた、まだちょっと…

    ゼンカイジャーはこのバールションもはかいするのから。

* 電王は特異点 (とくいてん)のアイディアがある。これはタイムではかいできないのひとだ。タイムレンジャーは同じアイディアがある、でもイベントに。


**本当の名は「vs.world theory」 (バースワルドのせつ)、しかしこれはせつじゃないんだ。

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz